שם משתמש: סיסמא:
הרשמה לאג'נדה

תאורה מלאכותית טוב לתרנגולות או רע לתרנגולות.

תאורה מלאכותית טוב לתרנגולות או רע לתרנגולות.
פורסם לפני 3637 ימים     מאת avi5199     סה"כ תגובות: 10     תגובה אחרונה לפני: 3633 ימים

כבר זמן רב אני מוסיף לתרנגולות כמה שעות תאורה בחורף , ושמתי לב שהן לא משירות את הנוצות בחורף, אוכלות טוב גם בחורף, ומטילות בצורה די אחידה לאורך השנה , ונראה לי שהן אוהבות את התאורה ובניגוד לכל הטיעונים נגד נראה לי שזה תורם לבריאותם.
בעקבות ויכוח שהיה לי בנושא זה חקרתי מעט את הנושא והגעתי לתובנות חדשות.
להלן קצת הארות ומחשבות על הנושא רציתי לדעת מה דעתכם :

1. מקור תרנגול הבית הוא בתרנגול הבנקיבה מאינדונזיה שבאזור קו המשווה ובאזור קו המשווה שעות האור בחורף ובקייץ כמעט זהות.
תרנגולות הבית במיוחד אלו שפותחו בחקלאות הסתגלו במשך שנים לשעות תאורה ארוכות, חושך גורם להם לפניקה.
ולכן הטענה שתרנגולות (בישראל ובאירופה) זקוקות לשעות חשכה כמו שיש בטבע היא שגויה מיסודה וללא כל בסיס.

2. ידוע שציפורים נכנסות למתח נפשי "סטרס" בחושך ומצטופפים במקומות גבוהים כך גם תרנגולות.
ככל ששעות החושך ארוכות יותר הסטרס גובר ובחורף הן נכנסים לדכאון חורפי שמתבטא בנשירת נוצות, הנשירה מרחשת דווקא כשקר והתרנגולת זקוקה לנוצות שלה, בנוסף הדכאון החורפי מתבטא באכילה מועטה, ושוב דווקא כשקר וכשהן זקוקות ליותר אנרגיה.

3. בגלל אותו סטרס חורפי נגרמת גם הפסקת הטלה.
תרנגולות מפסיקות להטיל כשהן בלחץ ובמתח, או בעקבות מחלה, או העברה למקום חדש, או שהתזונה אינה מספקת.
כשיש מעט שעות תאורה התרנגולת נכנסת לחרדה ולסטרס, אוכלת פחות, ומכאן באה הפסקת ההטלה בחורף.
לסיכום:
ליחס להפסקת ההטלה הזאת פרשנות של מנוחה , "משהו טיבעי ..." זאת טעות.
תרנגולת מטילה ביצים כשטוב לה היא מפסיקה להטיל כשרע לה.
לכן מי שדואג לתרנגולותיו צריך להוסיף להן תאורה בחורף , לא כל הלילה כמו שהחקלאים עושים, אלא במידה כזאת ששעות החשכה והאור בחורף ובקייץ יהיו זהות.
בתוספת של שעתיים שלש תאורה בחורף התרנגולות לא ישירו את הנוצות בחורף, ולא ימעטו לאכול ולא יפסיקו להטיל, וההטלה תתנהל בקצב אחיד לאורך כל השנה ולי אין ספק שזה יותר בריא לתרנגולת.

אהבת את הפוסט? סמן לייק:
הגדרות תצוגה
הודעה מחבר שעה תאריך

המלצה לעמוד הראשי קהילת תמיכה טכנית מנהלי קהילות הסכם שימוש באתר צור קשר השוואת מחירים בתי מלון בחו"ל Copyright ©2007-2009, אג'נדה

(0.0469)